Návod k nalepení samolepky

1.      Příprava samolepky před aplikací na stěnu

Samolepka, kterou jste zakoupili, v internetovém obchodě samolepky-na-stenu.cz, je určena přímo k aplikaci na zeď. Součástí každého balení je návod k nalepení samolepky na zeď. Samolepky jsou dodávány v originálním tvrdém tubusu, který chrání samolepku před poškozením při přepravě. Roli se samolepkou z tubusu vyjměte, rozmotejte, položte ji na rovný povrch (na zem, na stůl) a nechte cca hodinu odpočinout tak, aby byla samolepka narovnaná a dosáhla pokojové teploty.

2.      Příprava povrchu zdi, kam bude samolepka umístěna

Samolepka je určena k lepení do interiérů. Rovný povrch zdi je pro lepení samolepky zcela ideální, vzhledem ke struktuře samolepky je však možno ji lepit také na povrchové nerovnosti, ty však nesmí přesáhnout 0,5 mm. Samolepicí dekorace NEJSOU určeny na čerstvě natřené povrchy. Před nalepením samolepky je nutné zeď upravit – zbavit ji nečistot a prachu a případné výrazné nerovnosti začistit. Nečistoty, které by se nalepily na zadní lepicí stranu, ji mohou znehodnotit tak, že bude zmírněn její samolepicí účinek. Proto doporučujeme věnovat přípravě před samotným nalepením samolepky dostatečný čas, aby byl výsledek perfektní. 

3.      Výběr místa pro aplikaci samolepky

Vhodně zvolená samolepka (co do motivu a barevnosti) může výrazně oživit váš pokoj, místnost či kancelář. Je pouze na vašem vkusu a kreativitě, kam se ji rozhodnete umístit. Samolepka by neměla být umístěna na přímé slunce (barva by mohla časem blednout), umělé osvětlení ji nevadí, proto ji můžete jakkoli vhodně nasvítit. Poté, co jste vybrali prostor na zdi pro aplikaci a zeď upravili a vyčistili pro samotnou aplikaci, doporučujeme ji zkusit nalepit tzv. nanečisto. Jak se říká: „dvakrát měř, jednou řež“. Samolepku na voskovém podkladu přiložte ke zdi a zafixujte ji samolepicí malířkou páskou. Pásku lze několikrát strhnout a opět nalepit tak, abyste byli s výběrem místa plně spokojeni. Pásku nelepte přes materiál samolepky, ale přes podkladový materiál. Samolepku si můžete libovolně nastříhnout či rozdělit na více kusů, aby se vám lépe lepila na zeď. Můžete ji nalepit jako celek nebo ji rozstříhat a nalepit po částech. U složitějších motivů doporučujeme k samolepce zakoupit přenosovou fólii pro snadné nalepení.

4.      Nalepení samolepky na zeď bez přenosové fólie

Ke každému motivu přikládáme malou část samolepky, abyste si mohli vyzkoušet vlastnosti materiálu přímo na zdi. Zadní strana samolepky je vždy samolepicí. Samolepku opatrně sejměte z podkladového voskového materiálu, na kterém je umístěna. Pozor! Pokud vám přijde část k lepení příliš velká, doporučujeme si ji předem rozstříknout na části. Začněte z horní části, co možná pod nejostřejším úhlem a směrem dolů ji vyhlazujte. Možností je také kombinace odloupnutí podkladového materiálu, přiložení horní části samolepky na požadovaný povrch a postupné odlupování podkladu spolu s přikládáním samolepky a lepením. U větších motivů přihlazujte samolepku od středu do kraje samolepky. Abyste samolepku bezpečně upevnili na zeď a zajistili požadovanou přilnavost, použijte čistý, jemný hadřík, hladítko či váleček na tapety tak, abyste vyhladili případné bublinky. Doporučujeme speciální péči věnovat zejména ostrým částem a okrajům.

5.      Nalepení samolepky na zeď s přenosovou fólií 

U složitějších motivů (samolepka složena z více drobných či tenkých částí) doporučujeme použít přenosovou fólii. Jedná se o čirou samolepicí fólii, která je umístěna na vaší samolepce již z výroby. Postup při aplikaci je jednodušší než v případě lepení bez přenosové fólie. Samolepku s přenoskou odstraníme z voskovaného podkladu a co možná pod nejostřejším úhlem ji aplikujeme na zeď. Poté přenosovou fólii pomalu ze zdi sloupáváme. Samolepka přitom musí zůstat na zdi. Pokud nebude úhel sloupávání přenosky ze zdi dostatečně ostrý, může zůstat samolepka na přenosce. V případě, že toto nastane, stačí tuto část samolepky na zeď opět ručně opatrně přilepit.

Samolepka může mít odchylku +-10cm

TIPY pro lepení samolepek

  • Pokud si nejste jisti, zda budete schopni vybraný motiv na zeď správně aplikovat, vždy raději pořiďte samolepku s přenosovou fólií.
  • Pokud lepíte větší motiv, doporučujeme si jej v tenčích místech předem nastřihnout. Podle obrázku z našeho internetového obchodu rozmístíte jednotlivé části např. na zemi podle vlastních představ.
  • Pokud po vyhlazení samolepky jsou stále patrné pod samolepkou bublinky, které už nejdou vyhladit, doporučujeme je propíchnout špendlíkem a opětovně přihladit.
  • Pro snadnou aplikaci doporučujeme kromě přenosové fólie také pomůcky v podobě hadříku, hladítka či válečku na tapety.